Beton Korumada Ekonomik Çözümler, Yeterli Performans

YAPILARDA ONARIM & KORUMA

En genel tanımı ile onarım; hasar görmüş yapı ve elemanlarının eski haline getirilmesi veya daha da iyileştirilmesi amacı ile yapılan çalışma olarak ifade edilir. 

 

Onarım çalışmalarında, yeni yapı inşasına göre detaylara çok daha fazla özen ve dikkat göstermek gerekir. Onarımın genel şekli mümkün olduğu kadar simetrik olmalı ve keskin köşelerden kaçınılmalıdır.  (*ICRI 03730) 

 

Hazırlanan onarım yüzeyinin sertlik derecesi ICRI 03732’ye uyum sağlamalı ve yakın mesafelerdeki kırım derinliklerindeki değişikliklerden kaçınılmalıdır.

 

Donatının temizliği yapıldıktan hemen sonra, beton dökülünceye kadar pas oluşmaya başlar. Bunun engellenmesi için ilk temizlik yapıldıktan sonra donatıların koruyucu kaplama ile kaplanması gerekir. (EPOCEMENT)

 

Epoksi ve çinko esaslı harçlar yapıları gereği eski beton ile yeni beton arasında soğuk derz oluştururlar. Polimer modifiyeli, çimento esaslı harçlar ise donatıyı korozyona karşı koruyucu inhibitörler ve eski-yeni beton aderansı sağlayıcı yapıştırıcı ajanlar içerirler. (EPOCEMENT)

 

*ICRI : International Concrete Repair Institute