EPOMIX ÇİMENTO KATKILARI

Ön laboratuvar çalışmaları ve endüstriyel denemelerle çimento fabrikaları için toplam performans hedefine en uygun ürün belirlenir.

Çimentonun çevre ve insan sağlığı ilişkisi dikkate alınarak proses kontrolleri sürdürülür.

EPOMIX KATKI TÜRLERİ

Öğütme Kolaylaştırıcı (Verim Artırıcı)

Polar bileşikler oldukları için, elektrostatik kuvvetleri nötralize ederler, astar plakaları ve öğütme malzemeleri (bilyalar) üzerinde meydana gelecek birikmeleri önlerler, toplam öğütme devresinden daha fazla ürün elde edilir, daha az enerji ile optimum kapasitede çalışma sağlanır, çimento incelik dağılımının homojen olması temin edilir.

Kalite Yükseltici (Mukavemet Artırıcı)

Uzun, orta ve kısa dönemler için yüksek mekanik dayanımlar sağlarlar, öğütmeyi kolaylaştırırlar ve silolarda daha az pack-set oluşur. Ferrit, fazın Alit ve Belit üzerindeki kötü etkisini inhibe ederek mukavemetlerde artış sağlamaktadır. Çimento üretiminde maliyetlerin düşürülmesi, harcın ve betonun işlenebilirliğinin artışı sağlanır.

Öğütme Kolaylaştırıcı ve Kalite Yükseltici (Verim ve Mukavemet Artırıcı)

Öğütme kolaylaştırma ve mukavemet artırma  özelliklerinin her ikisini sağlamaya yönelik katkılardır.

Krom Cr (VI) İndirgeyici Katkılar

Çimentonun ekonomik, çevreci ve sürdürülebilir üretimini sağlamanın yanısıra insan sağlığına zararlı etkilerini minimize etmek de zorunlu hale gelmiştir. İş güvenliği ve işçi sağlığı yönetmelikleri gereği çimento içinde bulunan Cr (VI)’ nın üst limitleri Türkiye’nin en çok ihraç ettiği Avrupa Birliği ülkeleri tarafından sınırlandırılmıştır.  Avrupa Birliği ülkeleri söz konusu üst limitlerden fazla Cr(VI) içeren çimentoları kabul etmemektedir.

Yüksek dozda Cr(VI) bileşiklerinin alımına bağlı olarak şiddetli ve sıklıkla ölümle sonuçlanan patolojik değişimler ortaya çıkar. Günlük doz sınırları içinde alınan Cr (III) bileşiklerinin insanlara ve hayvanlara zararı görülmemiştir. Hekzavalent krom bileşikleri deri, sindirim sistemi ve akciğerler için temas ettikleri durumlarda tahriş edici ve korozif özellik gösterirler.

Düşük seviyelerde kroma maruz kalındığında, deride iritasyon ve ülser meydana gelir. Uzun süreli maruz kalındığıda böbreklerde ve karaciğerde hasara yol açabildiği gibi  kan dolaşım sistemini ve sinir dokularını tahrip edebilir.

Farin (Hammadde karışımı) Öğütme Katkıları

Farin değirmeninde öğütmeye yardımcı olarak üretim artışı ve enerji tasarrufu sağlarlar.

EPOMIX ERZ 1101 ile klinker kullanımını optimize edin ve çimentonuzun mekanik dayanımını artırın.
EPOMIX ERZ 1101
EPOMIX PSA 1003 ile öğütme giderlerinizi azaltarak enerji verimliliği sağlayın.
EPOMIX PSA 1003
Çimento değirmeninizin hava akım sistemini EPOMIX ARY 102 ile iyileştirin.
EPOMIX ARY 102
Tonaj artımı ve kuru karışımda akıcılık elde etmek için EPOMIX SP 101 kullanın.
EPOMIX SP 101
EPOMIX CR 100 A ile CR VI miktarını 2 ppm'in altında tutun.
EPOMIX CR 100 A
Previous slide
Next slide